Ratusz wskazuje na Felinie tereny pod nowe fabryki, składy i magazyny. Pod ich budowę chce przeznaczyć ponad 44 ha gruntu zarezerwowanego dziś na pola uprawne i tereny nauki. Zmiany miałyby również dotyczyć terenów dawnej odlewni żeliwa przy ul. Metalurgicznej.
Budowę zakładów przemysłowych na dzisiejszych gruntach rolnych ma umożliwić nowy plan zagospodarowania terenu. Dokument na nowo określi możliwy sposób wykorzystania nieruchomości.
– Tak, potrzebujemy w Lublinie gruntów pod inwestycje – przyznaje Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów w Urzędzie Miasta. Specjalna Strefa Ekonomiczna na Felinie jest zapełniona, a miasto nie ma większych, uzbrojonych działek, które mogłoby oferować pod budowę dużych zakładów przemysłowych. – Mówiąc o większych działkach mamy na myśli takie, które mają minimum 10-12 ha – precyzuje Sagan. Tereny są, ale w prywatnych rękach.
Grunty rolne, które miałyby być przeznaczone pod przemysł znajdują się przy ul. Plewińskiego, tuż obok strefy ekonomicznej i należą do Uniwersytetu Przyrodniczego, który nie jest już zainteresowany ich rolniczym wykorzystaniem. Na zabudowę tej ziemi musiałaby się jednak zgodzić Rada Miasta, zatwierdzając nowy plan zagospodarowania terenu.
Projekt takiego planu jest już gotowy. Jego autorzy przyznają, że przekształcenie terenów rolnych w przemysłowe będzie uciążliwe dla mieszkańców sąsiednich domów. Zabudowa mieszkalna znajduje się przy Doświadczalnej. Planiści nakazują oddzielenie jej od przyszłych terenów fabrycznych szpalerem zieleni, najlepiej gatunkami, które są zielone również zimą.
Ten sam projekt planu zagospodarowania dotyczy również nieruchomości położonych między torami kolejowymi a ul. Metalurgiczną. Mowa o obszarze dawnej odlewni żeliwa Ursus i terenie osiedla socjalnego przy ul. Grygowej. Już teraz nieruchomości te są gruntami przemysłowymi, a proponowane przez miejskich planistów zmiany mają umożliwić tu budowę większych obiektów.
– Przeprowadzenie takiej zmiany umożliwi dostosowanie nowej zabudowy do faktycznych potrzeb inwestorów – wyjaśnia Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. – Przyczyni się to do powstania nowych inwestycji w tym obszarze, a co za tym idzie do rozwoju gospodarczego miasta, w tym zwiększenia ilości miejsc pracy.
W przypadku tych rejonów można się spodziewać zastrzeżeń ze strony mieszkańców osiedla socjalnego przy ul. Grygowej. Planiści przyznają, że budynki mieszkalne „docelowo powinny być wycofywane z tego terenu”.
Można oglądać, można pytać
Projekt nowego planu zagospodarowania dostępny jest m.in. w siedzibie miejskiego Wydziału Planowania (ul. Wieniawska 14, XI piętro, pokój 1111), gdzie dyżurują planiści objaśniający szczegóły dokumentu. Na 8 czerwca zapowiedziana została otwarta dla wszystkich chętnych dyskusja o proponowanych zmianach (ul. Wieniawska 14, XII piętro, sala 1206, godz. 16).
Można zgłaszać zastrzeżenia
Do 29 czerwca wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać swoje uwagi i zastrzeżenia do zaproponowanego przez Urząd Miasta pomysłu na zagospodarowanie terenu. Uwagi można wysyłać do prezydenta miasta (pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin) albo pocztą elektroniczną (planowanie@lublin.eu). Koniecznie trzeba przy tym podać swoje dane i oznaczyć nieruchomość, której dotyczą uwagi.